Centrum Ratownictwa i BHP - RATEA

Apteczki pierwszej pomocy

Aspekty prawne apteczki pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocyKażdy pracodawca ma obowiązek ramach funkcjonowania systemu pierwszej pomocy stworzenia punktu udzielania pierwszej pomocy – apteczki. Punkt ten powinien być odpowiednio oznaczony (biały krzyż na zielonym tle). Na punkcie powinna też się znaleźć instrukcja pierwszej pomocy i lista osób wytypowanych do udzielania pierwszej pomocy. Pod składem apteczki powinien podpisać się lekarz, który opiekuje się danym zakładem pracy.

W Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki pierwszej pomocy w samochodzie przez kierowców niewykonujących tych czynności zawodowo (przewóz osób). W związku z tym że każdy z nas może potrzebować pomocy i nigdy nie wiemy kiedy tak naprawdę może się przydać warto ją mieć ze sobą.

Zdroworozsądkowe podejście do apteczki pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocyPoniżej przedstawiamy kilka porad z którymi warto się zapoznać zanim wybierzemy odpowiednią dla siebie apteczkę pierwszej pomocy. Porady mają charakter zdroworozsądkowy niż wymóg prawny.

 1. Wszyscy powinni mieć swobodny dostęp do apteczki i nie powinna być zamykana na klucz.
 2. Apteczka powinna być mobilna bo to apteczka ma być dostarczona do poszkodowanego a nie odwrotnie.
 3. Lepiej w zakładzie pracy posiadać kilka mniejszych apteczek pierwszej pomocy, niż jedną dużą do której jest długi czas dotarcia.
 4. W związku z tym, że w ramach pierwszej pomocy nie podajemy leków, dla tego nie powinniśmy ich trzymać w apteczce pierwszej pomocy.
 5. Musimy systematyczne sprawdzać zawartość apteczki pierwszej pomoc. Warto wprowadzić karty udzielania pierwszej pomocy, żeby wiedzieć czego najwięcej zużywamy i w miarę zapotrzebowania uzupełniać stan apteczki.
 6. Cena apteczki jest proporcjonalna do jej zawartości . Nie zdziwmy się, że w taniej apteczce znajdziemy mnóstwo waty, której w pierwszej pomocy się nie używa i rękawiczki jak do tankowania paliwa.
 7. Warto zadbać by osoba sprzątająca biuro miała swoje rękawiczki, a  nie zużywała tych z apteczki pierwszej pomocy.
 8. Po otwarciu apteczki powinniśmy móc zobaczyć gdzie co się znajduje bez koniczności wyjmowania wszystkiego. Skład apteczki powinien być na tyle mały żeby nosić ją ze sobą. Jak wybieramy się na wycieczkę może to być apteczka typu AOM, a jak tylko na lunch w czasie pracy to np. saszetka ratownicza.
 9. Apteczki które na ogół znajdują się na wyposażeniu samochodu, który kupujemy w większości spełniają Niemieckie normy DIN i są dość dobrze wyposażone. Warto jednak zapoznać się z jej zawartością wcześniej, niż w sytuacji kiedy coś już się stało.
 10. Do apteczki którą trzymamy w schowku z boku bagażnika z pewnością się szybko nie dostaniemy jak będziemy jej potrzebować.

Przykładowa zawartość apteczki pierwszej pomocy:

 1. Rękawiczki
 2. Maseczka
 3. Gaziki jałowe (różne rozmiary)
 4. Chusta trójkątna (bawełniana)
 5. Plasterki
 6. Opaska dziana 5 i 10cm
 7. Przylepiec
 8. Folia życia
 9. Nożyczki ratownicze

Jeśli chcesz zakupić apteczkę i jednocześnie przeszkolić swoich pracowników zapytaj nas o i ofertę "szkolenie + apteczka".